четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Сингапур ја зголемува границата за пензионирање

Над 70 отсто од сингапурците ги подржуваат владините политики за лимитирање на бројот за странски работници.

1348040731_Singapore2

Поврзани вести

Премиерот на Сингапур, ли Хсиен Лунг, најави дека наскоро ќе се усвои Законот за вработените според кој границата за пензионирање ќе се зголеми од 64 на 67 години. Премиерот, зголемувањето на границата за пензионирање го објасни со фактот што наталитетот во државата е помал од потребната работна сила.

Сингапурската економија е една од најдобрите во Азија. Во Сингапур се вработени 3,5 милиони луѓе, од кои 30 отсто се странци.

Над 70 отсто од сингапурците ги подржуваат владините политики  за лимитирање на бројот за странски работници.

Премиерот Ли најави и дека државата ќе ги субвенционира фирмите кои ќе ги задржуваат вработените до нивната 67-ма година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести