петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Сингапур подготвува големо изненадување за сопругата на турскиот премиер

erdogan so soprugata

Последни вести

Втората станица од турнејата во источна Азија на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган е Сингапур, каде што домаќините подготвуваат голем изненадувачки гест кон неговата сопруга Емине Ердоган, соопшти електронското издание на весникот „Милијет“.

Реџеп Таип Ердоган и Емине Ердоган ќе ја посетат Градината на орхидеите во Ботаничкиот парк, каде еден вид орхидеи ќе биде именуван по името на сопругата на турскиот премиер.

Досега со ваков исклучителен гест биле почестен само светски познати политички лидери, како Маргарет Тачер и Нелсон Мандела, а сега ќе се појави и вид орхидеи наречен „Емине“, по сопругата на премиерот Ердоган, посочи уште весникот „Милијет“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести