понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Сините пештери на Закинтос – Убавина која мора да се види

sina-pestera

Последни вести

На јонскиот остров Закинтос ќе наидете на повеќе спектакуларни пејзажи, но се чини дека ништо не може да се спореди со убавината на Сините пештери на западниот брег.

Најјужниот од јонските острови, Закинтос, изобилува со запрепастувачки убави плажи, неверојатни планински предели и зелени долини. Овој остров ќе ве плени со природните убавини, но можеби најубавата глетка ќе ја пронајдете на западниот брег, во близина на малото село Волимес.

Овој предел од Закинтос е помалку развиен, рурален и поради тоа, до Сините пештери може да се пристапи само по морски пат. Но, тоа воопшто не пречи локацијата да биде една од најпосетените на целиот остров.

Екскурзиите до овие неверојатни пештери тргнуваат од повеќе места на грчкиот остров, а цените вообичаено се движат од 15 до 20 евра по човек, што секако се исплаќа откако ќе пристигнете…

Iguana-Tours

Најистакнатата од Сините пештери е Кианун, пештера во која бродовите влегуваат, овозможувајќи им на посетителите да ја искусат речиси магичната сина боја што се создава во внатрешноста. Тоа се должи на рефлексијата од тиркизната вода, која е дополнително засилена од отворот во таванот на пештерата низ кој продираат само неколку сончеви зраци, создавајќи слика што сигурно ќе ве остави без здив.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести