среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 47

Синот на Лех Валенса пронајден мртов

Телото на Пжемислав Валенса (43) го пронашол член на семејството. Портпаролка на полицијата изјави дека форензичарите прелиминарно исклучиле можнопст некој да придонел за негова мсрт.

121040317

Последни вести

Еден од четворицата синови на поранешниот претседател на Полска и основачот на синдикатот Солидарност, Лех Валенса, е пронајден мртов во својот стан во северниот град Гдањск.

Телото на Пжемислав Валенса (43) го пронашол член на семејството. Портпаролка на полицијата изјави дека форензичарите прелиминарно исклучиле можнопст некој да придонел за негова мсрт.

Пжемислав беше трето од осумте деца на Лех Валенса – четири синови и четири ќерки.

Најчитани вести