петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Синот на Ругова во едномесечен притвор

500rugova-1-

Последни вести

На синот на поранешниот косовски претседател Ибрахим Ругова, Ук, денеска му е одреден едномесечен притвор врз основа на обвиненија за повеќе кривични дела.

Специјалното обвинителство на Косово го товари Ук Ругова за поврзаност со организирниот криминал, за измами, за шверц на мигранти и за злоупотреба на службена положба и овластувања.

Судија од Основниот суд во Приштина му одреди мерка притовор на Ругова, бидејќи „постои голем ризик осомничениот да побегне од државата и ризик за заплашување на сведоците“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести