вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Синот на Шумахер влезе во Формула 4

mik-500

Последни вести

Синот на легендарниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер 15-годишниот Мик, потпиша договор со холандскиот Ван Амерсфорт Рејсинг.

Автомобилистот од Германија ќе биде дел од тимот на Формула 4, преку серијата за развој на млади таленти.

Сопственикот на тимот Фриц ван Амерсфорт рече дека се радува на соработката со синот на Михаел Шумахер.

Младиот автомобилист на тест-возењата покажал „завидни вештини“.

Мик Шумахер претходната натпреварувачка кампања во картинг првенството на Германија заврши на второто место.

Неговиот татко е најуспешен возач на Формула 1 во историјата, со седум титули.

 

Најчитани вести