четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Синот на Виктор Јанукович почина во мистериозна несреќа

yanukovich_junior

Последни вести

Руските медиуми јавуваат дека пмалиот син на поранешниот претседател на Украина, Виктор Јанукович починал откако минибусот во кој се возел пропаднал во тенок мраз во Бајкалското езеро.

Јанукович Јуниор, учествувал во спортски натпревар на Бајкалското Езеро, кога минибусот во кој се наоѓал тој заедно со уште пет лица, пропаднал под мразот. Синот на поранешниот претседател се удавил, а останатите патници се спасиле.

Lake-Baikal_3241688b

Украински пратеници потврдија дека Виктор Јанукович Јуниор загинал.

– За жал, тоа е вистина, изјави за БиБиСи пратеникот од опозицискиот блок Нестор Шуфрич. Повикувајќи се на сопствени извори, украинскиот пратеник Антон Герашченко исто така, ја потврди смртта на Јанукович.

– Сакајќи да помине по површината на замрзнатото езеро и така да си го крене адреналинот, управувајќи со комбе Фолксваген, Виктор Јуниор наишол на невидлива под снегот граница, меѓу стариот и новиот мраз. Автомобилот почнал да тоне под мразот, вртејќи се на страната на возачот.

Петмината патници, кои биле заедно со Виктор Јуниор, успеале да излезат од автомобилот. Четворица од нив дури не ги ни намокриле нозете. Петиот го извадиле од дупката во мразот.

фото: telegraph.co.uk

Најчитани вести