петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„СиП“ го намали кредитниот рејтинг на Украина

Намалениот кредитен рејтинг е последица на влошената криза во земјата

ukraina spomenik zname

Поврзани вести

Американската агенција за кредитен рејтинг „Стандард и Пурс“ (СиП) го намали долгорочниот кредитен рејтинг на Украина од „ЦЦЦ+“ на „ЦЦЦ“.

Рејтингот на оваа земја е намален со образложение дека влошената политичка криза во земјата ја загрози способноста на владата да го сервисира долгот и ја зголеми неизвесноста околу руската исплата на ветната помош.

„Ова намалување на кредитниот рејтинг е одраз на нашиот став дека политичката ситуација во Украина значително е влошена“, се наведува во соопштението на агенцијата, само еден ден по најтрагичните настани во тримесечната украинска политичка криза, кога во судирте насрадаат 70-тина демонстранти.

„Сметаме дека поради тоа е зголемена незивесноста околу продолжувањето на исплатата на руската финансиска поддршка на Украина во текот на оваа година, со способноста на владата да го сервисира долгот е доведена во голема опасност“, се додава во соопштението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести