недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 10

Сирењето создава зависност исто како кокаинот

Тим истражувачи од Универзитетот во Мичиген откриле дека сирењето е јадење на кое е најлесно да се „навлечете“.

feta-cheese

Последни вести

Сакате сирење? Секако, што не е ни чудно, бидејќи научниците откриваат дека сирењето на нашиот мосок делува исто како и кокаинот!

Тим истражувачи од Универзитетот во Мичиген откриле дека сирењето е јадење на кое е најлесно да се „навлечете“.

Виновникот е протеинот по име касеин, кој за време на варењето ослободува опијати касоморфини, кои на нашиот мозок делуваат многу слично како наркотиците, поточно кокаинот.

Покрај сирењето, слични ефекти имаат и солената и масната храна.

Најчитани вести