петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сирија: 18 лица загинаа во експлозија

Државната сириска телевизија јави дека во нападот се убиени 16 лица, а повредени десетина.

sirijabomba

Поврзани вести

Осумнаесет лица загинаа во експлозија во провинцијата Хама, во централниот дел на Сирија, соопшти Опсерваторијата за заштита на човековите права. Бомбата била поставена во автомобил.

Нападот се случил во близина на училиште во местото Ал Кафате кое под контрола на сириската власт. Меѓу жртвите им и цивили и припадници на локалните безбедносни сили.

Државната сириска телевизија јави дека во нападот се убиени 16 лица, а повредени десетина.

Одговорноста за нападот ја превзема џихадистичка група поврзана со Ал Каеда.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести