сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Сирија: Детето кое бегаше низ пустината не било само

165964431053034da0c4857482065927_v4_big

Поврзани вести

Фотографијата на четиригодишното дете кое преку пустината побегнало од Сирија во Јордан предизвика големо внимание во јавноста. Но, детето не било само, наведуваат до УНХЦР.

Детето било во група бегалци кои бегале од сирискиот режим. Во бранот бегалци кои ја преминуваат сириско- јорданската граница, најголемо внимание привлече осамениот четиригодишен Мараван. Неговата форографија на Твитер ја постави службеник на УНХЦР, Ендру Харпер, по што набрзо се појавиле написи во медиумите дека детето само ја препешачило пустината и пристигна во Јордан.

Харпер потоа на својот Твитер профил објаснил дека детето не дошло само, туку дека било во конвој бегалци кои стигнале од Сирија, а потоа бил одвоен од своето семејство. Како што објасниле од УНХЦР, Мараван повторно му се приклучил на своето семејство, набрзо по преминот на јорданската граница.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести