петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Сирија: Најмалку 18 загинати во Алепо

ssiri

Последни вести

Сириски воени хеликоптери фрлија денеска бомби над градот Алепо при што загинаа најмалку 18 луѓе, а голем број се ранети, соопшти Сирискиот центар за човекови права.

Активисти од Алепо наведуваат дека една бомба паднала и врз складиште за горива. Притоа избувнал пожар во кој се повредени голем број луѓе.

Според него, во нападот врз квартот Кади Аскар загинале најмалку 10 луѓе. Нападот е извршен еден ден откако Фронтот Нусра и други радикални групи нападнаа зграда на сириското разузнавање во Алепо.

Најчитани вести