вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Сирија: Опозицијата ги напушта преговорите

Опозицијата ги напушти преговорите бидејќи во истите треба да учествува и режимот на Асад

albanci vo sirija

Поврзани вести

Најголемиот блок на сириската опозиција во егзил, Сирискиот национален совет, синоќа ја напуштија Сириската национална коалиција бидејќи на преговорите е повикан режимот во Дамаск.

Советот објави дека би ја погазил својата одлука да не влезе во преговорите додека претседателот Башар ал Асад не си замине од власт. Длабоко поделената Сириска национална коалиција, по неколкунеделните закани дека ќе ги бојкотира преговорите, сепак овие денови со просто мнозинство гласови одлучи да учествува на конференијата.

Сириската опозициска Национална коалиција потврди дека ќе учествува на меѓународните преговори на 22-ри јануари во Швајцарија, откако Обединетите нации го повлекле повикот Иран да учествува на тие преговори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести