среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Сирија: Оружјето ќе се уништува во јануари

Операцијата за уништување на сириското хемиско оружје ќе почне до крајот на јануари следната година.

sirija oruzje

Поврзани вести

Ова денеска за „Франс прес“ го соопшти претседателот на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО), Ахмет Узумџи.

Тој изразил надеж дека „до крајот на јануари на американски брод ќе почне уништувањето на хемиското оружје изнесено од Сирија“.

Извршниот совет на ОЗХо, на 15-ти ноември го утврди деталниот план за уништување на сириското хемиско оружје.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести