недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Сирија повторно користи хемиско оружје

Организацијата тврди дека поседува докази во вид на видео снимки и фотографии за своите тврдења.

s.alambaigi20130525131720393

Поврзани вести

Организацијата “Хјуман рајт воч” (Human right watch), тврди дека поседува докази дека сириската војска повторно користи хемиско оружје против бунтовниците.

Според тврдењата на организацијата, војската на претседателот Башар ал Асад, во текот на април користела гас хлор во три града на северот на земјата и наведува дека бомбите врз бунтовниците се фрлени од хеликоптер.

Организацијата тврди дека поседува докази во вид на видео снимки и фотографии за своите тврдења.

Обединетите Нации најавија дека ќе ги проверат тврдењата на организацијата дека сириската влада користела недозволени средства.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести