сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Сирија предала 86 отсто од хемиското оружје

sirija 1

Поврзани вести

Организацијата за забрана на хемиско оружје соопшти дека досега Сирија предала повеќе од 86 отсто од хемиското оружје.

Оружјето е изнесено од Сирија, а ќе биде уништено под надзор на експерти.

Генералниот директор на Организацијата, Ахмет Изимџи изјави дека Сирија штотуку испорачала уште една пратка од материјалите, кои се користат за производство на хемиско оружје и со тоа предала 86,5 отсто од вкупното хемиско оружје.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести