понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Сирија предала помалку од пет отсто од хемиското оружје

„Тоа не е доволно и нема информации дека ќе има нешто повеќе“, изјавил извор близок до операцијата

hemisko oruzje sirija

Поврзани вести

Сирија предала помалку од пет отсто од својот арсенал на хемиско оружје и ќе го пропушти рокот следната недела да ги испрати сите отровни агенси надвор од земјата на уништување, соопштиле извори блиски на таа проблематика.

Испораката, испратена во два брода во овој месец од северното сириско пристаниште Латакија, изнесува вкупно 4,1 отсто од отприлика 1.300 тони токсични агенси кои ги пријави Организацијата за забрана за хемиско оружје.

Операцијата, која што има меѓународна поддршка, сега заостанува шест до осум седмици за планираните рокови. Дамаск треба да покаже дека е сериозен во намерата да го предаде своето хемиско оружје. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести