четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сирија: Во Хатаб четиринаесет мртви

Најмалку 14 лица, меѓу кои седум жени денска се убиени во селото Хатаб во провинцијата во централниот дел на Сирија, пренесоа медиумите.

download

Последни вести

Најмалку 14 лица, меѓу кои седум жени денска се убиени во селото Хатаб во провинцијата во централниот дел на Сирија, пренесоа медиумите.

„Терористичката наоружаната група влегла во Хатаб и направила маскр убивајќи 14 мештани“, јавила државната телевизија која бунтовниците ги нарекува терористи.

Опозиционата опсерваторија за човекови права соопштила дека во тој напад се убиени седум жени и седум мажи.

Повеќе од 162.00 луѓе загинале од почетокот наконфликтот во Сирија во март 2011 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести