четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 42

Сиријци уапсени во Женева за транспорт на експлозив

zeneva

Последни вести

Две лица со сириско потекло се уапсени во Женева, осомичени за изработка и транспорт на експлозив, соопшти швајцарското државно обвинителство, пренесува МИА.

Двајцата се обвинуваат и за поврзаност со забранетите милитантни исламстички група Исламска дрќава (ИД)  и Ал Каеда.

Во соопштението на обвинтелство се вели дека во нивниот автомобил биле откриени „траги од експлозив“.

Двајцата Сиријци се уапсени веднаш по пристигнувањето во Женева.

Овој град се наоѓа непосредно до границата со Франција, па Сиријците биле запрени од специјалните сили кои се вклучени во неколкудневната безбедносна тревога во регионот заради, како што е кажано, рутинска контрола.

Сиријците станале сомнителни кога се утврдило дека не знаеле да зборуваат француски јазик, а на сириските пасоши имало шенген визи.

Полицајците извршиле детален претрес на возилото, во кое биле најдени траги од експлозив.

Женева во текот на изминатата недела беше „под опсада“ на специјалните сили ,откако швајцарските власти добиле сознанија од „една странска земја“ дека во градот или во неговата околина постои ќелија на ИД.

Според локалните весници, информацијата властите ја добиле од безбедносните агенции на САД, но во неа немало сознанија дека се планира терористички напад.

Најчитани вести