понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Сиријка каменувана до смрт поради Фејсбук

Фејсбук-от ја чинеше живот!

smrtkamenuvanje

Поврзани вести

Девојче од Сирија било каменувано до смрт како казна зашто отворило профил на Фејсбук, пренесуваат светските медиуми

Фатум Ал Јасем е осудена на смрт на шеријатскиот суд во сирискиот град Ал Рекаи, затоа што според пресудата да се има Фејсбук профил е неморално однесување.

Девоjчето било приведено од вооружени лица од групата ИСИС, кои се поекстремни во делувањето од Ал Каеда.

Судот под надзор на ИСИС донел пресуда дека членовите на социјалните мрежи заслужуваат иста казна како и прељубниците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести