недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Сириската армија во Алепо уби 36 лица меѓу кои и 15 деца

Најмалку 36 лица, меѓу кои и 15 деца, загинаа во вчерашните напади на сириската армија врз три населби во градот Алепо во северниот дел на Сирија.

aleposirija

Поврзани вести

Во соопштението на  опозицискиот Сириски центар за мониторинг на човековите права се вели дека во три одделни напади на населби во Алепо сириската армија убила 36 лица, меѓи кои и 15 деца.

„Денеска не паѓаше снег, туку бомби фрлени од хеликоптери и авиони. Тие ги одзедоа животите на 36 лица, вклучувајќи и на една жена, на 15 деца и на едно момче во неколку населби североисточниот дел на градот, меѓу кои се Хајдарија, Ард ал Хамра и Сахур“, изјави директорот на Центарот, Рами Абдел Рахман.

Нападите се случија само еден ден откако сирискиот Црвен крст достави храна и лекови во централниот затвор во Алепо, што веќе осум месеци е опколен од бунтовниците.

На почетокот на минатата недела Владата на ирискиот претседател Башар ел Асад прогласи амнестија на сите затвореници, поради лошите хуманитарни и санитарни услови.

Во меѓувреме, најмалку 32 цивили припадници на верските малцинства биле убиени во Адра, во близина на Дамаск, откако исламистичките бунтовници во средата го нападнаа градот со цел да ја преземат контролата врз главниот приод кон него. Меѓу жртвите има четири жени. Убиени се алавити, шиити и друзи, наведува Центарот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести