недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Сириската опозиција го повикува Асад да ја предаде власта

ahmad al jarba

Поврзани вести

Во почетокот на мировните преговори за Сирија во Монтр, предводени од Обединетите Нации, сириската опозиција го повика претседателот на земјата Башар ал Асад да ја предаде власта на преодна Влада, пренесоа „АФП“.

„Ја повикувам делегацијата на Владата веднаш да го потпише комникето на конференцијата во Женева, што го предвидува предавањето на власта од страна на Асад, вклучувајќи ја и онаа над армијата и безбедносните сили, на преодна Влада“, истакнал Ахмад ал Јарба, претседател на Сириската национална коалиција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести