среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Сириската опозиција ќе одржи состанок во Истанбул

siriskozname

Поврзани вести

Главната коалиција на сириската опозиција, што ја има поддршката на западните сили, денес ќе гласа дали да учествува на мировната конференција за Сирија, чија следна средба треба да се одржи во Швајцарија, пренесе Гласот на Америка.

Сириската национална коалиција ќе одржи состанок во Истанбул, како резултат на засилениот притисок од страна на САД, да земат учество во мировните преговори што имаат за цел да доведат до формирање на преодна Влада во Сирија.

Американскиот државен секретар Џон Кери, вчера истакна дека преговорите се најдобра можност опозицијата да ги постигне целите на сирискиот народ и револуцијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести