четврток, 24 ноември 2016  |  Вести денес: 41

Сириската војска напредува против Исламска држава

granatiranje-na-sirija-540x360-42615

Последни вести

Војската на Сирија и нејзините сојузници остварија значителен напредок во борбата против терористичката организација Исламска држава во југоисточните делови на Алепо и сега се движат кон реката Еуфрат и околните региони во провинцијата Рака.

Сириската војска, со поддршка на провладината палестинска милиција „Лива ел Кудс“ (Ерсалимска бригада), Националните одбранбени сили и баталјон на Арапската социјалистичка партија Баас, го обезбеди јужниот брег на езерото Ел Масканах, соопшти иранската агенција Фарс, пренесува Танјуг.

Владините сили во четвртокот го зазеле главниот штаб на ИД во северноисточните делови на градот Ханасер, над кој сириската армија неодамна ја врати контролата.

Претходно, сириската војска и доброолните единици ја вратија контролата над пет села во непосредна близина на градот, кога загинаа и ранети се десетина терористи, додека нивните возила и воена опрема беа целосно уништени.

Последно во оваа категорија

турција

ЕП ќе гласа за замрзнување на преговорите за членство на Турција во ЕУ Членовите на Европскиот парламент денеска ќе гласаат за можно замрзнување на преговорите со Турција за челнство во ЕУ, јави ДПА. Иако гласањето ќе привлече големо медиумско внимание, тоа нема да биде конечната одлука по прашањето за преговорите на Турција за пристапување кон ЕУ. Тоа е така бидејќи преговорите за членство ги води и за нив решава Европската комисија, а не Европарламентот. Европратениците, кои се избираат од гласачите на ЕУ на секои пет години, можат да донесуваат закони на ЕУ заедно со другите држави членки, но тие немаат ингеренции по прашањата поврзани со надворешната политика. Денешното гласање може да испрати силен политички сигнал, но нема да има право обврзувачко влијание врз одлуката на Комисијата во врска со преговорите за членство на Турција. Согласно директивите на ЕК за преговорите, „сериозното и постојано нарушување“ на европските вредности, меѓу кои и непочитувањето на „основните слободи и владеењето на правото“ можат да станат причина за привремен прекин на преговорите. Што е точно значи „сериозно“ и „постојано“ остава отворен простор за различни интерпретации, оценува ДПА. Во случај на прекршување, се очекува ЕК да препорача замрзнување на преговорите и потоа да бидат наведени условите, со кои преговорите можат да бидат обновени. Во таков случај, 28-те земји членки на Унијата тогаш ќе треба да гласаат по препорака на Комисијата. За да биде прифатен предлогот, неопходно е одобрение од најмлаку 16 членки, во кои живеат најмалку 65 отсто од граѓаните на ЕУ.

Најчитани вести