сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 32

Сириската војска објави примирје во Дамаск, но не и во Алепо

granatiranje-na-sirija

Последни вести

Сириската војска денеска објави времен прекин на огнот во Дамаск и неговата околина, како и во провинцијата Латакија, но не и во градот Алепо, околу кој се водат најжестоки борби, пренесе МИА.

Руски и американски воени претставници се договорија за „режим на тишина“ во Сирија од денеска на полноќ. Во Дамаск и неговата околина е воведен 24-часовен прекин на огнот, а во Латакија 72 часа.

Засега не е познато каков ефект ќе има ова примирје, но западните медиуми јавуваат дека е малку веројатно опозицијата да се придржува кон прекинот на огнот, имајќи предвид дека во воздушните напади на владините сили во изминатите денови во Алепо загинале десетици луѓе.

Неколку лица се повредени денеска во воздушен напад, во кој е уништена болница кварт на сирискиот град Алепо, кој е под контрола на бунтовниците. Нападот се случува еден ден по бомбардирањето на болница на „Лекари без граници“, при што загинаа десетици луѓе, вклучувајќи и деца.

Во бунтовничкиот дел на градот била откажана петочната молитва поради интензивните напади.

Најчитани вести