четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сириската војска убила 93 бунтовници

sirija 1

Поврзани вести

Сириските војници убиле 93 бунтовници во судир околу познатиот замок Крак, кој што датира од периодот на крстоносните војни.

„Единицата на сириската војска, која ги истерала силите на опозицијата од познатиот замок од добата на крстоносните војни кај границата со Либан, убила 93 бунтовници кои се обиделе да влезат од таа земја”, изјавил денеска командантот на напаѓачите.

Замокот, кој што во 2012 беше заземен од бунтовниците,  е под заштита на УНЕСКО.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести