недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сириската војска уништи упоришта на Исламската држава

Militants of al Shabaab train with weapons on a street in the outskirts of Mogadishu

Последни вести

Сириската војска денеска уништи упоришта на џихадистичката група Исламска држава (ИД), североисточно од сирискиот град Алепо, јавија државните медиуми.

Сириската телевизија објави дека во вториот ден од воздушните напади на коалициските сили предводени од американската армија, војската на Сирија уништила позиции на екстремистите од ИД меѓу градовите Ал Баб и Ал-Кабасеин и елиминирала голем број терористи.

Сириската Влада соопшти дека ќе продолжи да им се спротивставува на припадниците на ИД и други екстремисти на своја територија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести