сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сириски опозициски групи ќе формираат нова политичка партија

sirija 1

Поврзани вести

Сириски опозициски групи ја најавија својата намера да создадат нова политичка партија, јави „Интерфакс“.

Поранешниот амбасадор на Сирија во Ирак ја објавил намерата за создавање на нова партија што ќе ги обединува различни етнички и религиозни групи и ќе ги постават темелите на „една силна Сирија по падот на режимот“.

Според турските медиуми за прашањето за создавањето на новата партија, нејзиното име и нејзините лидери се дискутира на тридневна средба во турската област Газиантеп.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести