четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Сириски приврзаници на Ал Каеда ја зазедоа границата со Јордан

alkaeda

Последни вести

Бунтовниците поврзани со сирискиот огранок на Ал Каеда го зазедоа последниот граничен пункт на границата со Јордан, кој го контролираше режимот во Дамаск, изјавија активисти од Сирискиот центар за набљудување на човековите права, пишува МИА.

– Вооружените групи, кон кои се приклучи Фројнтот Ал Нусра, огранок на Ал Каеда го презедоа пунктот Насиб од режимските војници, на сириската страна на границата, изјави директорот на Центарот Рами Абдел Рахман.

Тој додаде дека војниците се повлекле, така што долж целата граница со Јордан повеќе нема сириски војници.

Владата на Јордан претходно соопшти дека ги затворила граничните премини од своја страна, како за патници, така и за пренос на стока.

Најчитани вести