петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Сириските бунтовници ликвидираа 34 странски исламистички борци

Тие, како што се наведува, се убиени во регионот Џаб ал Завај во судирот со умерените бунтовници против режимот на Башар ал Асад и припадниците на џихадистичката група „Исламска држава во Ирак и Левант,“ (ИСИЛ).

sirija

Поврзани вести

Сириските бунтовници убија 34 странски борци, припадници на групата блиска на Ал Каеда на северозападниот дел на земјата, соопшти антирежимската организација Сиријска опсерваторија на човековите права со седиште во Лондон.

Тие, како што се наведува, се убиени во регионот Џаб ал Завај во судирот со умерените бунтовници против режимот на Башар ал Асад и припадниците на џихадистичката група „Исламска држава во Ирак и Левант,“ (ИСИЛ).

Иако исламистичките и умерените бунтовници во Сирија првобитно го поздравија вклучувањето на џихадистите во сирискиот судир, многу брзо започнаа судири со  нив,обвинувајќи ги дека наместо против режимот на Башар, се борат за сопствени интереси.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести