четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Сириските бунтовници се евакуираат од последниот кварт во Хомс

bunt_siriski_1

Последни вести

Сирискиот центар за набљудување на човековите права соопшти дека сириските бунтовници почнаа денеска да се евакуираат од последниот кварт во Хомс, кој беше под нивна контрола, што е согласно спогодбата, што ја склучија со режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, пренесува МИА.

Првиот автобус со цивили го напушти квартот Ваер, изјави директорот на Центарот Рами Абдел Рахман.

Спогодбата склучена на 1-ви декември, под покровителство на Обединетите нации, предвидува од квартот да се повлечат две илјади бунтовници со нивните семејства.

Според Рахман во моментов околу 750 лица, меѓу кои и цивили го напуштиле квартот.

Тие се собрале да чекаат на улиците уште во четири часот исутринава (два часот според Гринич), додаде тој.

Според властите, имплементацијата на таа спогодба може да трае околу два месеци.

Се очекува со тоа да се стави крај на престрелките и армијата да ја укине опсадата на Ваер, последниот кварт, кој го бранеа бунтовниците во Хомс, град кој тие го нарекуваа „престолнина на револуцијата“.

 

Најчитани вести