недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сириските бунтовници заминаа од центарот на револуцијата

sirija 1

Поврзани вести

Стотина сириски бунтовници вчера го напуштиле Хомс, кој е центар на револуцијата.

Напуштањето на градот доаѓа по неколкуте победи на војската на Асад со помош на либанската група Хесболах, особено по освојувањето на важниот коридор меѓу главниот град Дамаск и Хомс.

Повлекувањето од „колевката на револуцијата“ во која почна бунтот во 2011 година дополнително ја зацврстила контролата над земјата на Асад. Но, сѐ уште има големи делови каде што власта нема контрола.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести