сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сириските демократски сили во офанзива против ИД

sirija

Последни вести

Коалицијата на курдски милиции ја презеде првата операција против џихадистичката група Исламска држава во северниот дел на Сирија.

Сириските демократски сили формирани се во средината на октомври, како сојуз на силни единици на Курдската народна заштита и други сириски бунтовнички групи.

Ова е прв чекор на Сириските демократски сили, изјави портпаролот на бунтовничката група Буркан ал Фурат Араб, Шерфан Дервиш.

Тој истакна дека операцијата почнала синоќа, а цели се позициите на ИД во североисточната покраина Хасака.

Дервиш посочи дека операцијата може да добие поддршка и од воздух од коалициијата предводена од САД.

Операцијата на Сириските демократски сили уследи откако САД најавија дека ќе испратат помалку од 50 специјалци во северна Сирија.

Најчитани вести