петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Сириското оружје нема да помине низ Хрватска

hemisko-oruzje-maski

Поврзани вести

Хемиското оружје од Сирија нема да поминува низ хрватски води, туку некаде некаде во Италија, изјавил премиерот на Хрватска, Зоран Милановиќ, пренесе агенцијата „Танјуг“.

Според Милановиќ, Хрватска го прифатила барањето за преоптоварување на хемиските материјали за изработка на сириското оружје, но јавноста реагирала со право со против таквата можност.

Предвидено е дански и норвешки бродови да го земат оружјето од Сирија, а да истото да биде уништено од страна на САД, во меѓународните води од страна на воената флота.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести