петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Сириза за МИА: Нема планирана посета на Скопје

siriza

Последни вести

Колку што знам, нема планирана официјална посета на лидерот на Сириза на Скопје, изјави за МИА Данаи Бадојани, портпарол на Ципрас за странски медиуми.

Грчкиот весник „Параполитика“ напиша дека „со цел да покаже оти националните прашања ќе бидат високо на агендата на следната грчка Влада, лидерот на Сириза, Алексис Ципрас планира посета на Македонија.

Според извори на весникот, посетата веќе почнала да се организира со цел да се истакне позицијата на Сириза за прашањето за името.

– Целта е да се разговара за изгледите на агресијата кон нашата земја испраќајќи силен сигнал до конзервативната и патриотска публика, пишува Параполитика.

Во недостиг на официјални изјави и соопштенија, грчките медиуми секојдневно објавуваат „доверливи информации„ од „сопствени извори“ за политиката на Атина кон Македонија. И како што се потврди и овој пат, се е со цел само да се создаде впечаток дека Грција и нејзината опозиција посветуваат внимание на прашањето за името.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести