петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сиси: Исламските милитанти се закана за целиот свет

AL-SISI-680x320

Поврзани вести

Претседателот на Егиет, Абдел Фатах ал-Сиси ги предупреди светските сили дека исламски милитанти се закана за целиот свет.

Тој истакнал дека тие го пустошат Блискиот исток, „и тоа не смее да се дозволи“, бидејќи се закана за сечија безбедност, не само за безбедноста на арапските држави.

Сиси во телевизиски говор нагласи дека тој проблем се однесува на САД, Русија, Кина и Европа.

Сиси во својот говор не спомена директно калифат, кој го прогласи лидерот на ИДИЛ, но неговото споменување на „држави кои се уништуваат и делат во име на верата“ јасно се однесува на ситуацијата во Ирак и Сирија.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести