петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сите лапнаа банана и му дадоа подршка на Алвеш

Алвеш доби голема подршка од сите страни на светот, а во кампањата против расизмот се вклучија најпознатите спортисти на денешницата.

SITE LAPNAA BANANA

Поврзани вести

Раководните лица на шпанскиот порволихаш Вилјареал преку официјално соопштени ја информираа спортската јавност дека е пронајден фудбалскиот „фан” кој на првенствениот натпревар против Барселона фрли банана пред бразилскиот интернационалец Дани Алвеш додека тој се обидуваше да го изведе ударот од аголот. 

Челниците на “жолтата подморница” потврдија дека на престапникот ќе му биде одземен сезонскиот билет и истовремено ќе добие доживотна забрана за влез на “Ел Мадригал”.

„Вилјареал изразува длабоко жалење за инцидентот што се случи на натпреварот со Барселона, кога еден наш навивач фрли банана на теренот. Благодарение на обезбедувањето и на видеоснимките, клубот веќе го идентификува престапникот и одлучи да му го одземе сезонскиот билет, како и да му издаде доживотна забрана за следење во живо на нашиот тим на „Ел Мадригал“, стои во официјалното соопштението на Вилјареал.

Алвеш доби голема подршка од сите страни на светот, а во кампањата против расизмот се вклучија најпознатите спортисти на денешницата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести