четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Сите нови градби треба да имаат приклучок за гас

zgrada

Последни вести

Сите видови нови градби треба да имаат приклучок за гасоводна инфраструктура со што би се овозможило непречено поврзување по изградбата на оваа инфраструктура. Ова е предвидено со предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за градење, што Владата го достави до Собранието на Република Македонија.

Bо досегашните законски решенија досега не постоеше задолжителна обврска градбите да бидат проектирани и изведени со приклучок на објектот на гасоводна мрежа.

„ Со новиот предложен член 11-а се пропишува дека градбата треба да биде проектирана и изведена со приклучок за гасоводна инфраструктура. На овој начин ќе се овозможи сите нови градби да бидат подготвени за процес на гасификација, односно новите градби да можат да бидат непречено приклучувани на гасоводната мрежа со цел користење на природниот гас како алтернативен енергенс“, информираат од Министерството за транспорт и врски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести