среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Сите тела се однесени од местото на падот на авионот на „Германвингс“

France Plane Crash

Последни вести

Сите тела на жртвите од авионот на компанијата „Германвингс“, што се урна во француските Алпи, се однесени од местото на несреќата, соопштија локалните власти.

-Нема веќе ниту едно тело на местото на несреќата. Екипа од 20 планинари со другите екипи ги однесоа личните предмети на настраданите, рече генерал-полковник Жан-Марк Меникини, додавајќи дека се уште се трага по втората „црна кутија“.

Планирано е истрагата на местото на падот да заврши до 8 април, по што цивилен тим, што го формира „Луфтханза“, ќе го исчисти местото на падот на авионот.

Пред една недела авион на компанијата „Германвингс“ падна во француските Алпи, а во оваа несреќа погина сите 150 лица кои се наоѓаа во леталото.

Вината за трагедијата му се припишува на копилотот Андреас Лубиц, за кого има сомненние дека намерно го урна авионот.

Најчитани вести