вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Сите тирании и напади врз новинарите од опозицијата

Агресивната политика на опозициската партија која е резултат на немоќта да испливаат на политичката сцена со реални проекти, целото членство го консолидаризра во така наречена негатвна кампања која изобилува со погрдни зборови, закани, физички пресметки со секој оној што не размислува како нив.

opozicija

Последни вести

Вербалните и физичките напади на новинари, уредници  и сниматели  кои се дел од секојдневната агенда на СДСМ се обид  да се дефокусира јавноста  од фактот дека тие немаат аргументи  да се борат против нивните партиски противници.  Агресивната политика на опозициската партија која е резултат на немоќта да испливаат на политичката сцена со реални проекти,  целото членство го консолидаризра  во така наречена негатвна кампања која изобилува со погрдни зборови, закани,  физички пресметки  со секој оној што не размислува како нив.  И последите инциденти во кои беа нападнати новинарите Јанко Илиевски и Антонио Димитриевски јасно говорат дека деструктивното сценарио е дел од имиџот на опозициската СДСМ  која стои зад серија конфликтни со новинарите.  Минатата недела пред студиото на Радио Слободна Македонија физички беше нападнат новинарот Антонио Димитриевски, а само неколку часа претходно вербално е нападнат и новинарот Јанко Илковски.

Настанот се случил додека Димитриевски ја подготвувал својата емисија која се емитува на радиото,според информациите тој прво бил вербално испровоциран, а потоа и физички нападнат од Никола Наумовски, братучед на Радмила Шекеринска и активист на соросовата организација „Плоштад Слобода“.

Димитриевски го потврдил инцидентот посчувајќи дека прво бил испровоциран, а потоа удрен во главата.

-Ме удри во глава и нормално, рефлексна реакција и јас му вратив и дојде до кошкање, влечење и тегнење. Претрчаа од обезбедување од преку улица и тука заврши приказната, вели Димитриевски.

Насилното однесување на поддржувачите на опозицијата кулминира  од ден на ден. Речиси истовремено со нападот на Димитриевски, пред својот дом вербално е нападнат и новинарот Јанко Илковски.

Според информациите кои ги потврди Илковски, напаѓачот му се заканувал со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи за еден месец. Ќе те снема. Толку ти  животот и толку тие кариерата“.

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ излезе со соопштение во кое ги осудува денешните два инциденти во кои беа нападнати новинарите Јанко Илковски и Антониот Димитриевски.

„ВМРО-ДПМНЕ остро реагира и остро ги осудува денешните два инциденти во кои беа нападнати новинари.

И нападот против Јанко Илковски и нападот против Антонио Димитриевски се јасен одраз на хистеријата која владее во опозициските редови. Ова сценарио на СДСМ е надвор од умот и е ризична игра во која СДСМ сака да ја вовлече цела држава.

Скандалозни се двата напади. Тие се одраз на фашистичкиот ум кој владее во СДСМ. Но она што мора да се истакне е дека во вториот напад, оној кон новинарот Антонио Димитриевски, напаѓач е Никола Наумовски, прв братучед на Радмила Шеќеринска. Истиот овој човек пред дваесетина дена го нападна и новинарот на Сител, Љупчо Златев. Истиот Наумовски, пред повеќе од еден месец вербално му се закануваше на новинарот на Сител, Љупчо Златев, со зборовите „Свињо една, си дошол од Кавадрци тука да ми се правиш главен“. Серијата навреди за репортерот,неговите колеги и уредници и медиумот за кој работи траеа за време на целата изјава на градоначалникот Андреј Жерновски, а продолжија и на социјалните мрежи каде само прогласениопт борец за човекови права самиот објави фотографија од настанот заедно со репортерот кој бил предмет на најбрутално тормозење.

nikolanikolaa1

Да потсетиме дека  во серијата вербални  напади мета  беше и новинарот Бобан Нонковиќ од страна на Петрит Сарачини, силен активист на опозицијата и на невладините организации на Сорос, а вербален напад и закани доживеа и новинарот Дејан Николовски, уредник на порталот Нет Прес, од страна на Стојанче Ангелов.

Од Македонската асоцијација на новинари бараат надлежните најстрого да ги казнат оние кои им се закануваат на новинарите за вршење на нивната работа.

„МАН  апелира разликите да бидат предмет на дебата, разменување на мислења и идеи, но тоа да не резултира со навреди, закани и насилсатво врз новинарите и нивните семејства.

МАН смета дека е ова резултат на агресивната политика за која се залага раководството на СДСМ“

Запаметен во јавноста е и агрсивниот и крајно недоличен речник кој изобловаше со навреди и закани на уредникот на порталот „Окно“, Никола Гелевски,  кој изгуби контрола во една од дебатните емисии кои се емитуваат  на 24 Вести . Тој со пцовки, навреди и закани се обиде да го испорвоцира  Александар Пандов, но за жал неговиот испад резултираше со сопствено дискредитирање.

Гелевски  го „загуби тлото под нозе“  кога Пандов го нарече платеник на Владимир Милчин и Фoндацијата Отворено Општество. На прашањето дали неговиот портал добива пари од соросовата Фондација, Гелевски даде потврден одговор.

„Окно зема пари од СОРОС девет години неспорно, тука нема дисукусија“, вели уредникот на порталот, кој со поцовки и навреди возвраќа на констатацијата на Пандов дека е платеник на СОРОС.


Заев со закана и до целата македоноска економија

Ваквиот начин на кумуникација  ја држи во заложништво целата македонска јавност, го тиранизира секој поединец кој поинаку размислува. Станува збор за стратегија во која секој од членството на опзициската СДСМ, нивните пулени, платеници мораат да „одглумат еден страшен лик“ кој навредува , тепа и се заканува, немајќи друг соодветен културен начин за да се соочат со своите неистомисленици. Нивниот лидер Зоран Заев, експлицитно им наметна деструктивен начин на дејствување и комуникација со објавувањето на креираните матријали кога отворено, јасно и недвосмислено се закани за секој кој што се наоѓа во „негови раце“. Тој без никакви скрупули прстот го впери и се закани и на целата македоноска економија. Претседателот на опозициската СДСМ, Зоран Заев се пожали дека не било лесно девет години да се биде во опозиција, при тоа посочувајќи дека никој од бизнис заедницата не се понудил финансиски да помогне. Осамен во финасирање на партијата, тој упати уценувачко- заканувачка порака до бизнис заедницата дека веќе не му требаат“

-Цедиња, флаери, чинат пари, можеби не многу за една партија голема како СДСМ, ама чини. Месечните трошоци за одржување на оваа голема партија се огромни. Ова не прави прилично растеретени од бизнисмените. Една и пол година сум сам. Бизнисмените од Македонија. Значи, сам сум. Што значи- сите. Фала им, сега веќе не ми требаат- додаде Заев.

Заев им се заканува на сите оние кои го осудуваат неговото однесување, потценувајќи и навредувајќи ги граѓаните кои не ја подржуваат неговата политиката со која ја деградира државата. На неговиот таканаречен „ црн список“ се наоѓаат фирми, угостителски дуќани кои на најразлични начин се обидува  да ги деморализира во нивното работење .

 

Најчитани вести