Спорт

Сити пред пласман во четвртфиналето, реми во Ајндховен

Сити пред пласман во четвртфиналето, реми во Ајндховен
Сити пред пласман во четвртфиналето, реми во Ајндховен
Фудбалерите на Манчестер Сити славеа убедлива победа со 3:1 на гостувањето кај Динамо Киев, додека во Ајндховен ПСВ и Атлетико Мадрид одиграа нерешено 0:0, синоќа на двата последни натпревари од осминафиналната пресметка во Лигата на шампионите.

Во Киев головите за фаворитот Манчестер Сити ги постигнаа Кун Агуеро, Давид Силва и Јаја Туре, а стрелец на единствениот погодок за украинскиот шампион беше Виталиј Бујалски.

Претходно беа одиграни другите шест први дуели од осминафиналето:

Арсенал – Барселона 0:2,
Јувентус – Баерн Минхен 2:2,
Бенфика – Зенит 1:0,
ПСЖ – Челзи 2:1,
Гент – Волфсбург 2:3 и
Рома – Реал Мадрид 0:2.

Реваншите се закажани за 8, 9, 15 и 16 март.