петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Ситуацијата во Крим причина за нова резолуција на Парламентот за Косово

kosovo-karta

Поврзани вести

Ситуацијата во Крим е дополнителна причина за нова резолуција на Парламентот на Србија за Косово, сметаат аналитичарите, прен есува српското електронско издание „Правда“.

Според аналитичарите, Предраг Симиќ и Вук Станковиќ, резолуцијата најверојатно ќе биде прифатена, а кризата во Украина дополнително влијае на потребата од таков потег. Според Симиќ минало многу време од последната резолуција, а во меѓувреме многу работи се сменија во однос на Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести