вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ситуацијата во Тузла излезе од контрола, демонстрантите масовно пљачкосуваат

Меѓу две илјади и три илјади демонстранти денеска околу 13 часот го пробиле полицискиот кордон кој ја обезбeдувал зградата на владата на Тузланскиот кантон.

tuzla

Поврзани вести

Ситуацијата во Тузла потполно излезе од контрола. Од полицијата соопштуваат дека во населбата Слатина во Тузла демонстрантите започнаа масовна пљачка на дуќаните и објектите.Демонстрантите пред зградата на Владата беа растерени од полицијата.

Целата улица околу Владата е во чад, по што полицијата фрлила големо количество солзавец. Демонстрантите се разбегале, а како што тврдат граѓаните полицијата ги тепала демонстрантите кои не сакале да се разидат.

Меѓу две илјади и три илјади демонстранти денеска околу 13 часот го пробиле полицискиот кордон кој ја обезбeдувал зградата на владата на Тузланскиот кантон.

Пред влезот ставија цвеќе и запалија свеќи за министрите, а потоа со јајца, камења и петарди фрлаа по зградата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести