сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Скандал во Грчката православна црква: Протече „домашно видео“ на свештеник (фото)

Скандал во Грчката православна црква. Свештеникот на грчката православна црква Џорџ Пасијак е 67-годишен оженет пастор.

Скандал во Грчката православна црква: Протече „домашно видео“ на свештеник

Скандал во Грчката православна црква: Протече „домашно видео“ на свештеник

Последни вести

Скандал во Грчката православна црква. Свештеникот на грчката православна црква Џорџ Пасијак е 67-годишен оженет пастор на црквата Св. Спиридон во Вашингтон. Тој морал да поднесе оставка откако во јавноста протече негово „домашно видео“ пишува Њујоркпост, пренесува Дневни Аваз.

Скандал во Грчката православна црква: Протече „домашно видео“ на свештеник

Скандал во Грчката православна црква: Протече „домашно видео“ на свештеник

Свештеникот на снимката е со значително помладата директорка на верско училиште, 45-годишната Етел Боузалас, која исто така е омажена. По се Боузалас останала бремена со свештеникот кој инаку би познат по неговите традиционални сфаќања.

Штом ја преземал епархијата, тој наложил сите жени на исповест да доаѓаат со прекириена глава, а на снимката што протече во јавноста неможе да се забележи ниту грам од таквата наводна невиност.

Скандал во Грчката православна црква: Протече „домашно видео“ на свештеник

Скандал во Грчката православна црква: Протече „домашно видео“ на свештеник

Скандалот започнал кон почетокот на спетември откако Том Бузалас, сопругот на директорката му пишал на епископост Андонис Параполус кој веднаш го суспендирал парохот Пасијак „поради непримерното сексуално однесување што не е во согласност со насоките на архиепископијата“.

Во петокот во медиумите се појави и видео снимка, а анонимниот испраќач тврди дека ги симнал од компјутерите во епархијата.

Тој наведува дека за случајот била спроведена приватна истрага и дека парохот кој има четири деца и директорката, мајка на три деца биле во мотел во Њу Џерси.

Најчитани вести