четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Скандал во Лондон: Вицепремиерот му се спротивстави на Камерон поради имигрантите

nik kleg

Поврзани вести

Британскиот вицепремиер Ник Клег вети дека ќе го блокира секој нов обид на британската Влада да ја ограничи имиграцијата од Европската унија, објави „Хафингтон пост“. Вицепремиерот ги отфрли предлозите на Министерството за внатрешни работи на Велика Британија за воведување на ограничувањата, според кои годишно во земјата ќе биде обезбеден престој само за 75.000 имигранти од ЕУ. Ваквите ограничувања вицепремиерот ги нарекол бесмислени, додавајќи дека без слободното движење Националната здравствена служба ќе пропадне.

Изјавата на Клег доаѓа само неколку дена по предупредувањето на премиерот Дејвид Камерон, дека ќе стави вето на проширувањето на ЕУ, ако не бидат воведени реформи во граничната контрола, што ќе го спречат „туризмот за социјална помош“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести