петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Скандал во Велика Британија: Пратеници и министри силувале деца

news-2014-Mart-nasilje_djeca_538530640

Поврзани вести

Најмалку 20 истакнати личности, меѓу кои и поранешни пратеници и министри, со децении злоставувале деца, тврди поранешен функционер за заштита на децата, Питер МекКелви.

МекКелви чии обвиненија резултираа со полициска истрага во 2012 – та година, рекол дека моќната елита педофили извршувала најлош облик на злоставување.

Тој исто така рекол дека постојат докази дека голем број политичари се вмешани во мрежата на педофили.

-Мислам дека зборуваме за околу 20 луѓе кои се директно вмешани и уште поголем број луѓе кои знаеле за тоа, биле во позиција да реагираат, а не превзеле ништо, рекол МекКелви.

Тој додал дека некои од луѓето за кои се верува дека злоставувале деца се веќе мртви.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести