вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 4

СКМ: Тутунарите да не произведуваат повеќе од договореното

Тутунарите да се држат до договорената реколта за 2014/2015 година од 26 илјади тони, и да не произведуваат повеќе од договореното, бидејќи вишокот нема да им биде откупен, препорача денеска Стопанската Комора на Македонија (СКМ).

tutun1

Поврзани вести

Тутунарите да се држат до договорената реколта за 2014/2015 година од 26 илјади тони, и да не произведуваат повеќе од договореното, бидејќи вишокот нема да им биде откупен, препорача денеска Стопанската Комора на Македонија (СКМ).

Тутунското производство не е загрозено, но можни се негативни импликации поради зголеменото производство во Бугарија, Турција и Грција.

И Македонија годинава оствари рекорден принос на тутун од вкупно 32.000 тони. Имаше 20.000 хектари насад, а беа склучени 43.000 договори за откуп.

Македонија треба да размислува не само да го врати производството на оптималното ниво, туку и да го зголеми. Во оваа насока се предвидени повеќе активности. Една од нив е претстојната меѓународна манифестација за дегустација на тутун и преработки закажана за почетокот на идниот месец во Охрид.

Во рамки на манифесатцијата, 23 дегустатори од земјава и странство анонимно ќе ги пробуваат примероците тутун. Ќе се доделуваат награди, а организаторите размислуваат и за воведување избор на најдобар тутунар како вид стимулација на производителите.

Најголеми побарувачи на македонски ориенатлен тутун се Белгија, Бугарија, Германија, САД, а на тутунски производи БиХ и Србија.

Извозот годинава достигна 26.000 тони тутун од што се реализирани 120 милиони евра, 3.000 тони тутунски производи или 20 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести