среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Скок на индустриското производство за 6,4 отсто

Голем пораст на индустриското производство во јануари

industrija

Поврзани вести

Индустриското производство во јануари оваа година, во однос на истиот период лани, бележи пораст од 6,4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во јануари оваа година, во однос на истиот период лани, бележи опаѓање од 1,1 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 12,1 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 9,9 отсто.

Според главните индустриски групи, производството во јануари оваа годинагодина, во однос на јануари 2013 година,
бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 14,5 отсто, Капитални производи за 9,6 отсто, Трајни
производи за широка потрошувачка за 40,5 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 10,4 отсто, додека
опаѓање бележи кај Енергија за 13,3 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести