сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Скок на цените на нафтата

Цените на нафтата забележаа скок по вестите дека поголемиот дел год големиот американски нафтовод би можел да се отвори следниот месец, што ќе доведе до намалување на резервите, наведуваат аналитичарите.

nafta-platforma-covek

Поврзани вести

Еден барел „лесна нафта“ за терминска испорака во јануари на Трговската берза во Њујорк поскапе за 1,18 долари на 97,22 долари за барел, додека иста количина од северноморската нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинела 112,88 долари, односно за 26 центи повеќе.

„Лесната нафта“ поскапе за 2,22 долари во Њујорк откако канадската компанија „ТрансКанада“, која го гради нафтоводот Кистон, навела дека јужниот дел од нафтоводот на трети јануари ќе почне да пренесува нафта од резервите до рафинериите во Тексас.

Аналитичарите наведуваат дека се очекува американско Министерство за енергетика ќе соопшти дека комерцијалните резерви на сирова нафта минатата недела се намалени по десет недели пораст.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести