Спорт

Скок од 13 места на листата на ФИФА за Македонија

Скок од 13 места на листата на ФИФА за Македонија

Македонската фудбалска репрезентација направи скок од 13 места на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска.

„Црвено-жолтите“ повторно се во првата „стотка“, со 340 бода се наоѓаат на 99. место.

Македонија овој месец одигра два натпревара и постигна една победа против Луксембург во Скопје и загуби во Л’вов од Украина.

Од репрезентациите кои се во нашата квалификациска група за ЕУРО 2016, најдобро рангирана е Шпанија – 10.место, Украина е 19.та, Словачка се наоѓа на 24.позиција, Белорусија е на 106.место, а Луксембург на 126. позиција.

Во ТОП 10 покрај шпанската селекција, од првото до деветтото место се наоѓаат: Германија, Аргентина, Колумбија, Белгија, Холандија, Бразил, Франција, Уругвај и Португалија.

ФИФА следното рангирање ќе го направи на 27 ноември.